Nizza (FR: Nice, I: Nissa) az egykori italiai varos es Giuseppe Garibaldi szulohelye kozel 150 eve a francia riviera (Cote d'Azur) meghatarozo kozpontja es Franciaorszag masodik legnepszerubb turista celpontja Parizs utan. Mivel csak viszonylag rovid ideje francia varos, egyben meg is valaszoltam a kerdest, miert hivjak magyarul Nizza-nak es nem Nisz-nek. Az Alpok 3 ezer meteres deli nyulvanyai es a Foldkozi-tenger koze beekelodott varos szinte egesz evben kellemes idojarasaval csabitja foleg tehetosebb latogatoit. Nizzat, mint udulohelyet az angol arisztokracia fedezte fel a 19. szazad elejen, akik telire egyszeruen idekoltoztek a kodos-nyirkos szigetrol. Az angolok az Angyalok-oblere keresztelt partszakaszt szep lassan a sajat elkepzelesuk es a kor elegans izlesenek megfeleloen alakitottak ki. Csak azert nem "brittesedett" el teljesen a varos, mert az orosz carok is felfedeztek a helyet es ok is ide jartak telelni meg rongyot razni egeszen az I. Vilaghaboruig. A korai feljegyzesek alapjan patakokban folyt a krimi pezsgo, es oh igen, es Lenin es Csehov is jart itt. Nizza hamarosan a pihenes, a semmitteves, de azt nagyon, a penzszoras es magamutogatas varosava valt es szerintem az is maradt, bar nem feltetlenul rossz ertelemben. A gazdag uri csaladok mellett egyebkent "ideszoktak" a szegeny korulmenyek kozott elo festok, muveszek is, am ok a kornyezo huvosebb hegyekben huztak meg magukat.
A 8 kilometer hosszu Promenade des Anglais, azaz az "Angol setany" a reptertol a varoskozpontig huzodik. A tengerpart kanyarulatat koveto plazson 15 strandot, elegans szallodakat, tagas setanyt es bicikliutat talalunk. Ez a varos kozmetikazott arca, de par utcaval arrebb, mondjuk a vasutallomas (es a kozelben levo szallasom) kornyeket az eszak-afriaki arabok, feketek, tavolkeleti immigransok es leszarmazottjaik uraljak. Eleg sok a ketes kinezetu leszakadt alak, koldus es hajlektalan, ezert este nem art ovatosnak lenni. A kornyek elonye viszont, hogy olcson lehet kajalni, boltbol vasarolni. A kebabosnal is tobbre mentem az arabommal, mint a magas szintu francia nyelvtudasommal (En egy bagett vagyok.) es a meg annal is jobb osfrancia arisztokrata kiejtesemmel. Egyebkent nagyon kedvesek es segitokeszek voltak a franciak, nekem eddig mindig jo tapasztalataim voltak veluk, itt is, Parizsban es Baszkfoldon is, nem ertem miert mondjak, hogy bunkok az emberrel, ha nem beszelunk franciaul. Nem! Velem legalabbis nem.
Promenade des Anglais setany
Az Angyalok (Anges) oble es az "Angol setany" a varhegyrol
A Place Masséna az oszlopon guggolo furcsa fluoreszkalo emberkekkel. Valami muveszet..
Promenade des Anglais setany
Az Angyalok (Anges) oble es az "Angol setany" a varhegyrol
A Place Masséna az oszlopon guggolo furcsa fluoreszkalo emberkekkel. Valami muveszet..
Nizza ovarosa eppen olyan, mint barmely mas olasz varose. Szuk utcak, apro terek, kiteregetett ruhak az ablakokban, kavezok es ettermek. Csak itt franciaul beszelnek.
Az Arenas, a repter melletti modern varosresz irodahazakkal, a Phoenix park szomszedsagaban. Erdemes megnezni a parkot ha repulore vagy csatlakozasra var az ember, a reptertol ugyanis 5 perc setara van, el lehet utni az idot a tropusi uveghazban es lehet tengeri herkentyuket, teknosoket es madarakat nezegetni.
Megerkezesem utan eloszor Monacot szerettem volna latni. Jo tudni, hogy a repterrol kozvetlen buszos transzfert 23 Euroert arulnak egy utra (!) , ha viszont elobb bemegy az ember Nizzaba (1 Euro) es onnan megy busszal Monacoba, akkor azt plusz 1 Euroert meg lehet tenni. Ez am az ugyes lehuzas, aki nem nez utana vagy lusta, az fizet! Sot, 4 Euros napijeggyel megoldhato a repteri tranzit, az egesz napos kozlekedes Nizzaban es a busz Monacoba. Meghogy draga hely! A helyi busz Monacoba dugig van, lassu, es kenyelmetlen, meg kell hagyni, de szinte ingyen van. A taj szep, a tengerparti uton pedig megcsodalhatjuk az "Eze" es a hozza hasonlo falvakat es kikotoiket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése