A csernobili katasztrofa
1986. aprilis 26. -an hajnali 1:23 perckor a Csernobili Vlagyimir Iljics Lenin Lenin Atomeromu (ЧАЕС) 4-es reaktorban gozrobbanas tortent es ezaltal az emberiseg legnagyobb ipari balesete kovetkezett be. Az eromu dolgozoi kiserletet hajtottak vegre, minek kereteben lecsokkentettek a reaktor teljesitmenyt es kikapcsoltak a hutovizszivattyukat es az egyeb bizotnsagi berendezeseket. Az eromu kezeloszemelyzet elott is ismeretlen tervezesi hibai valamint szamos biztonsagi eloiras be nem tartasa miatt a szandekos teljesitmenycsokkentes eppen ellentetes reakciot inditott a reaktorban. A normal uzemi szint tizszeresere, 30 GW-ra ugrott a teljesitmeny. A reaktor belsejeben perceken belul szabalyozhatatlan lancreakcio indult be, szazszorosara nott a termelt ho es goz, a szabalyzorudak megolvadtak. A hamarosan bekovetkezo robbanassorozat felszakitotta a reaktor 3000 tonnas tetejet es falat, a kulso vedoepuletek hianyaban pedig a hisorhimai atombombanal 400-szor tobb radioaktiv anyag, izotopok es tobbek kozott az erosen radioaktiv cezium es stroncium szabadult fel es kerult a legkorbe. (a reaktort nagy merete es a koltsegek miatt nem lattak le kulso burkolattal) Mivel a reaktor teteje megsemmisult, nagy mennyisegu oxigen aramlott be, ami a nagy ho hatasara grafittuzet indukalt, tetezve a bajt. A csernobilit gyakran emlegetik a vilag legnagyobb atomkatasztrofajakent, de hozza kell tenni, hogy a szinten akkori szovjetuniobeli Majak-ban (Cseljabinszk) bekovetkezett kornyezetszennyezes a csernobilit is felulmulta, de mivel a mediatajekoztatas sokkal korlatozottabb volt es a szennyezodes bar joval nagyobb teruleten, de Ural tersegere korlatozodott, igy nem egy kapott akkora figyelmet es erdeklodest a nyugat reszerol.
A csernobil katasztofa nyoman elkepeszto mennyisegu radioaktiv hulladek kerult a legkorbe, sulyosan megfertozve a kozvetlen kornyeket, de foleg a mai Feheroroszorszagot -ahova a radioktiv felho 60%-a hullott- Ukrajnat es a Szovjetunio tobbi, nyugati teruleteit. Boven kapott a szennyezesbol Europa is egeszen Irorszagig valamint Eszak-Amerika egyes reszei is. Az akkori pontatlan es hitelessegukben megkerdojelezheto szovjet adatok szerint legalabb 200-340 ezer embert kellett kitelepiteni az erosen fertozott teruletkrol. A katasztofa kozvetlen aldozatainak szama hivatalosan 56, ebbol 2 ember a robbanasban, a tovabbi 45 munkas a mentes kozben bekovetkezett balesetben (pl. lezuhant helikopter) es 9 gyemrek pajzsmirigyrakban halt meg, akik dontoen a kataszrofat koveto 1-2 honapban. Lehetetlen megbecsulni a pontos szamot, tekintve, hogy az europai lakossag 20 %-a rakban hal meg, illetve az erintettek mai napig is elnek, de megbetetgedesuk nem bizonyithatoan a katasztrofahoz kotodnek. A korabbi becslesek 30-40 ezer halalesetrol szoltak, amit nemregiben modositottak 4000-re. Megjegyzendo, hogy a pajzsmirigyrak korai stadiumaban kozel 100 %-ban gyogyithato, a kozvetlenul erintett lakossag pedig jodtablettakat es injekciot kapott a balesetet koveto par napon belul. A tobbletsugarzas semmikeppen sem egeszseges, es egyes zold szervezetek (pl. Greenpeace) az adatok tudatos szepitesevel, (pl. egeszsegugyi hatarertek duplajara valo megemelese) vadoljak az akkori szovjet vezetoseget, ami a tenyeken az egvilagon semmit nem valtoztat, miszerint az emberiseg egyik legszornyubb szerencsetlensege tortent. A legtobb halaleset ketsegkivul pszihes eredetu, ilyen esetek a stressz okozta elhalalozasok, peldaul az otthonukbol kitelepitett es panellakasokba dugott idos emberek szivrohamai es a sugarzastol valo felelem kovetkezteben Europaban par heten belul bekovetkezett 40 ezer tobblet abortusz.
A szovjet vezetoseg legnagyobb bune, hogy nem tajekoztattak idejeben, sem a lakossagot, sem a nagyvilagot a balesetrol. Eloszor a skandinav orszagok mertek kelet felol erkezo jelentos tobbletsugarzast. Hetfon reggel a Csernobiltol 1600 km-re levo svedorszagi FOSMARK atomeromu dolgozoinak ruhajan mertek sugarzast. A szelirany es a tobbi erumo meresei alapjan hamarosan rajottek, hogy del felol erkezet egy hatalmas radioaktiv felho. Azonnal kerdore vontak a Szovjetuniot, ahol csak kozel ket nappal kesobb jelentek meg az elso tudositasok, de a Prvadaban peldaul csak joval a majus 1-ei unnepsegek utan, 5-en jelent meg a hir.
Magyarorszagra ket hullamban erkezett a szennyezes, az elso aprilis 29-en eszakrol, az orszag eszaki es eszak-nyugati teruletei fole, majd a masodik nagyobb felho majus 7-en, amit a masnapi esok mostak bele a talajba. A Magyarorszagot ert szennyezes europai viszonylatban kozepesnek tekintheto, koszonhetoen a Karpatok vedo hatasanak es a viszonylag kedvezo szeljarasnak. Az Alpok es Del-nemetorszag jelentosenn nagyobb sugarszennyezest szenvedett el, ezert is volt peldaul ertelmetlen Ausztira ovintezkedese, mikoris megtiltottak a magyarorszagi mezogazdasagi termekek importjat.
A tragediat sulyosbitotta a helyi vezetes hozza nem ertese es felkeszuletlensege, valamint a megfelelo felszerelesek hianya. Valoszinu fogalmuk sem volt arol, mekkora a baj, a meromuszerek tobbsege 1 millirontgen/masodpercig volt hitelesitve, ket muszeruk volt amivel lenyegesen nagyobb sugarzast is merhettek volna, de az egyihez valo hozzaferest elzarta a robbanas, a masik pedig elromlott, maint bekapcsoltak. Az eromu dolgozoi csak abban voltak biztosak, hogy a sugarzas 4 Rontgen/ora felett van, ami valojaban egyes helyeken 20.000 R/h sugarzast jelentett (a halalos dozis 5 Rontgen 5 ora alatt). Az eromu vezetese nem vette figyelembe, hogy mindefele grafit es uzemanyag hevert a foldon, hajnal fel otkor ujbol megmertek a sugarzast, de ennek eredmenyet nem vettek figyelembe, mert ugy gondoltak, hogy kiakadt a meromuszer. A hamarosan kierkezo tuzoltokat nem ertesitettek a sugarzasrol, valoszinuleg fogalmuk sem volt a rajuk leselkedo veszelyrol. A tuzoltok kezzel dobaltak vagy rugdostak odebb az utba eso kisebb-nagyobb grafitdarabokat es vedooltozet nelkul oltottak az egyebkent hamar megfekezett tuzet. Tanuk beszamoli szerint az egyik tuzolto elmondta, hogy femes izt erzett a szajaban es ugy erezte, mintah tuvel szurkalnak az arcat. Estere erkezett meg a kormanybizottsag a baleset kivizsgalasara, addigra ketten meghaltak es 52en korhazba kerultek. A bizottsag csak tobb, mint 24 oraval a robbanas utan allapitotta meg a sugarzas merteket, rendelte el az alig par kilometerre levo Pripjaty varos teljes kiuriteset. (errol kesobb)
Az eromu kornyekenek evakualasat 36 ora kesessel kezdek meg a "kedvezotlenul megvaltozott sugarzasi viszonyokra" hivatkozva. Hogy az emberek ne hozzanak magukkal sok holmit, azt mondtak nekik, hogy 3 naprol van szo, utanna visszaterhetnek otthonaikba. A lakok valojaban soha nem terhettek haza, azonban a baleset utan 3 honap mulva megendetek nekik, hogy visszaterjenek es szemelyes holmijaik szallithato reszet magukkal vigyek. Addigra azonban a hazak nagy reszet kifosztottak.
a 10 km-es zona lezarasa a teljes evakuacio utan



nem sok eredeti fenykep vagy video maradt meg a mentesrol es az evakuaciorol, gondolom nem veletlenul. Ez a video egy jo osszeallitas.
Kijevbol kizarolag kiserovel, szervezett uton, engedelyek elozetes beszerzesevel limitalt letszamu csoportokban latogathato Csernobil es a 30 km-es zona. Meglepodve lattam, hogy Csernobil letezo telepules a terkepeken es tablakon, valamint hogy ut vezet oda.

Megerkeztunk tehat a tiltott zona kulso, 30 km-es hatarahoz. Meglepetesunkre erkezett 2 helyi busz is, amin munkasok erkeztek. Valami specko igazolvannyal minden ellenorzes nelkul bejutottak. Mint megtudtuk a csekely szamu lakossagon felul mintegy 40ezren (!) dolgoznak valtott muszakban a zonan belul: tudosok, katonak, eromu alkalmazottai, a Csernobili Nemzeti Park es Vadrezervatum munkasai, allagmegorzo es karbantarto munkasok. (jut eszembe, ha Kijevben jarunk, mindenkepp latogassuk meg a Csernobil muzeumot)

Csernobil (Chernobyl, Чорнобиль)
Csernobil mar a tiltott zonan belul van, de meglepetesemre egyes utcai elnek es virulnak, bar a "lakossag" teljes resze 18 even feluli. Van kisebb bolt, konditerem, mukodnek a kozmuvek. Itt laknak az elobb emlitett munkasok es tudosok. Kevesen tudjak, hogy a csernobili atomeromu nem Csernobil varos, hanem Pripjaty kozvetlen kozeleben talalhato. Az eromu innen (Csernobil varos) 16 kilometerre talalhato es az azonos nevu jarasrol kapta a nevet. Ha megkerdezel valakit, hallott-e Csernobilrol, valoszinu mindeki igennel fog valaszolni. Na es hallottal mar Pripjatyrol? Ha nem, ne aggodj, felmeresek szerint me'g az ukran fiatalok sem.
Csernobil mar a tiltott zonan belul van, de meglepetesemre egyes utcai elnek es virulnak, bar a "lakossag" teljes resze 18 even feluli. Van kisebb bolt, konditerem, mukodnek a kozmuvek. Itt laknak az elobb emlitett munkasok es tudosok. Kevesen tudjak, hogy a csernobili atomeromu nem Csernobil varos, hanem Pripjaty kozvetlen kozeleben talalhato. Az eromu innen (Csernobil varos) 16 kilometerre talalhato es az azonos nevu jarasrol kapta a nevet. Ha megkerdezel valakit, hallott-e Csernobilrol, valoszinu mindeki igennel fog valaszolni. Na es hallottal mar Pripjatyrol? Ha nem, ne aggodj, felmeresek szerint me'g az ukran fiatalok sem.




a likvidatorok emlekere

Tovabb indultunk a zona kozepe fele, a 10km-es zona hataranal ujabb ellenorzo ponton alitottak meg. A 10 kilometeres zonan belul mar nem lakhat senki. Elhagyott epuleteket csak elvetve latni, a legtobb teruletet elpusztitottak vagy egyszeruen visszafoglalta az erdo. Atmegyunk Kopacsi-n (Kopachi, Копачi). Ez a korabban emlitett, teljesen ledozerolt falu. A dombocskak tetejen a radioaktiv veszelyre figyelmezeto apro sarga tablak jelzik az egykori hazak romajit. Ennyi maradt a falubol, Kopacsit eltoroltek a fold szinerol es lekerult a terkepekrol.






A 4-es blokkot fotozni csak ugy lehet, hogy nincs benne a vedokerites egesze. Hulyesegnek hangzik, de ha ezt kerik, akkor legyen ugy. A terrorizmustol valo felelem nem alaptalan, de azert erdekes, hogy a Google-on megtekintheto az eromu egesze (kb. 51°23'28.85"N 30° 6'16.18"E ) a Google Earth-on pedig 3D-ben is az egesz eromu . A mostoha korulmenyek es rekord ido alatt elkeszult szarkofag termeszetesen ma is all, de koztudott, hogy problemak adodtak: repedesek, szivargasok, es az epulet egy kozepes foldrengest sem birna ki. Hamarosan egy uj szarkofagot epitenek a meglevo fele, majd alatta elbontjak a regit. Termeszetesen Ukrajna onerobol keptelen lesz a koltsegeket finanszirozni, ezert nemzetkozi segitseget kert es kapott, bar az utobbi idoben nem hallottam semmi konkret hirt az epitkezes megkezdeserol. (update: Jo hir! Osszejott a kozel 1 milliard (!) Euro, igy 2012-ben megkezdik az uj szarkofag epiteset - irja a stop.hu cikke )



"máma már nem hasad tovább"
Az 1-2 es 3-mas reaktor a baleset utan is mukodott, Csernobilt csak 2000-ben kapcsoltak le teljesen Kucsma elnok kozvetlen utasitasara. 2000. december 17. 13:17 , az ukranok megkaptak a legszebb karacsonyi ajandekukat, a vilag pedig fellelegzett: A csernobili atomerumuvet vegleg leallitjak!
Tegyuk hozza, a leallitas nem olyan egyszeru, hogy megnyomom az OFF gombot, a reaktorok leszerelese most is folyik. Az eromu szigoritott biztonsagi ovezetnek minosul es az ukran Rendkivuli Helyzetek Miniszteriuma uzemelteti. Feladatuk az allagmegovas, muszaki es biztonsagi felugyele, a radioaktiv hulladek kezelese es tarolasa, tovabbi leszereles elokeszitese es vegrehajtasa.
Kovetkezo allomasunk az ujabb zonan beluli, teljesen korbekeritett szellemvaros, Pripjaty.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése