2009/02/28

Thaiföld & Kambodzsa 4/12: Siem Reap & Angkor (Kambodzsa)

KAMBODZSA / CAMBODIA



Ismet vissza a fovarosba, "One night in Bangkok". Masnap Kambodzsaba, Siem Reap-be indultunk. A reggeli feloras b.szakodas, korbetelefonalas, csomag atrakodas, osszenyomas utan csak befert plusz ket ember mindket minibuszba. Kituno utitarsaink voltak, tobbek kozott egy reszeg angolszasz par es 3 affektalos aaaaa'merikai leanyzo, akik hatalmas rozsaszin gurulos boronddokkel, kis szutyo-nagy szutyo, taska, szatyor, stb indultak Kambodzsaba. Nem haverkodunk ma sem.

A thai/kambo' hataron betereltek minket egy etterembe es elvettek az utlveleinket. Nem orultunk. Egy ora mulva jottek vissza a kesz vizummal. Innen levittek Aranya Prathet hataratkelohoz, leszallitottak minket, utunkra engedtek es azt mondtak a tuloldalt egy masik busz minket tovabb. Nem egy schengeni hataratlepes volt, de vegulis minden siman ment. Aki berakott 10-20 dollart az utlevelebe, azt a hatarorok elore vettek. Az ilyen hulye embereket sem ertem meg, akik penzelik az egesz velejeig korrupt khmer hivatalnokokat?? Ja, es kozben jottek masok is, hogy fizessunk 10 dollar "stamp fee"-t (belyegzo dij), mert annelkul nem lephetunk be az orszagba, meg alltak elo hasonlo suletlensegekkel.
Egy jo masfel ora alatt hatart leptunk, Poipet-ben busz persze sehol, azt mondtak, 4 ora mulva indul, de az is nagyon lassu, es 7 ora alatt er Siem Reap-be. Ezt tartalmazza a jegyunk. Olvastuk korabban, hogy igy huzzak le azokat a turistakat, akik ejszaka erkeznek a varosba, hogy a buszos ceg jocskan tularazott hoteljaba viszik oket, mert a tobb oras zotykolodes utan ejjel nem fognak mas hotelt keresni. Ezt el akartuk kerulni. Masik lehetoseget is felajanlottak: azonnal indulas, taxival, 3 oras ut, 40 US dollar (!!!) / kocsi. Pont ugy vertek at minket, ahogy a nagy konyvben meg volt irva. Kifizettuk az utat Siem Reap-ig, aztan megsem. Elvittek minket egy penzvaltohoz, mondvan, hogy itt van az utolso lehetosegunk penzt valtani, mert sem dollart, sem thai baht-ot nem fogadnak el Kambodzsaban sehol es penzvaltok sincsenek. Hiheto! Persze volt egy madar, aki benyelte. Itt aztan mar kezdtek forrni az indulatok, de nem tehettunk semmit, beutunk a taxiba, mindenestre megvolt az elso benyomasunk Kambodzsarol.
A legendasan rossz allapotban levo Poipet (thai hatar) - Siem Reap ut lekuzdese par eve meg 12 orat vett igenybe (150km) es a rossz nyelvek szerint egy helyi legitarsasag mindent meg is tett evekig, hogy ez az alapot igy is maradjon (penzelte a kormanyt). Igy aztan meglepodtunk, milyen jo minosegu az ut.. legalabbis az elso 10 kilometeren. Ugy tunik azonban, hogy a kozelmultban megiscsak elkezdtek epiteni az utat, most a valtozo minosegu aszfaltcsikbol es dongolt foldbol allo iszonyu poros valami jarhato ugy-ahogy. Mindenesetre jo hir, hogy az 5-os es 6-os ut epul es igy felkeszen is 3 ora alatt megjarhato autoval. Csak felhuzott ablakkal lehet kozlekedni a por miatt, esos evszakban viszont sartengerre valtozik. Autok, kamionok, emberek, biciklisek, allatok kozlekednek rajta gyakorlatilag minden elkepzelheto iranyban. A vezetesi stilusrol nem is beszelek, megszoktam az araboknal, duda, duda, duda.
Egyszamjegyu fout , Kambodzsa, 2009

Siem Reap-ba kozledve ismet tokeltes az ut. A taxisunk nem vihetett el minket az altalunk kivalasztott hotelba, mert neki azt nem szabad. Helyette elvitt minket egy "turista ujra-eloszto allomasra", ahol tuk-tuk-os hienak jottek es ajanlottak szallast. Veszekedes es kemeny alkudozas utan elvittek minket a mi altalunk kivalasztott hotelba. Siem Reap megdobbento latvany, lathatoan par ev alatt vakartak ki a dzsungelbol. A poros utcakban alig van kozvilagitas, de hatalmas otromba luxushotelek, kaszinok nottek ki magukat. Mindenutt ettermek, pubok, amik europai arakkal mukodnek. Hihetetlen nagy a lehuzas. Es tele van turistaval, foleg amerikaival. A nagy felhajtas nem Siem Reap, hanem a kozeli Angkor miatt van.

ANGKOR

Angkor a Khmer Birodalom fovarosa volt IX. es XV. szazad kozott. A birodalom fenykoraban a vilag legnagyobb varosa lehetett akar 600ezer - 1 millio lakossal. 1431-ben a sziami thaiok aztan megtamadtak a varost (nem eloszor), ezutan szinte teljesen elneptelenedett, a khmerek pedig fovarosukat Phnom Penh-be helyeztek at. A varost lassan visszafoglalta maganak a dzsungel, fabol epult lakoepuletei, igy a kiralyi palota is teljesen elporhadtak. Az osszes -kobol keszult- templom tobbsege azonban a mai napig is meglepoen jo allapotban all. A hatalmas templomegyuttes magaban foglalja a leghiresebb szentelyt, Angkor Wat-ot, ami a vilag legnagyobb vallasi epulete.

Mint mondtam Angkor-t elfoglaltak a thaiok, teljesen benotte a suru oserdo, elfedte, benotte az epuleteket. Az egykori fenyes fovaros feledese merult es csak legendak keringtek rola. Egyertelmu bizonyitekok es magyarazarok nincsenek arrol, hogyan neptelenedhetett el egy ekkora varos, mindenesetre a 19. szazadig Angkor letezeserol nemigen tudott a kulvilag. 1868-ban a francia termeszettudos Henri Mouhot talalt ra a varosra es o adott hirt rola eloszor. Az a gyarmatositaskori francia nezet azert eros tulzas, miszerint o fedezte volna fel a varost a dzsungel kozepen. Eloszor is mert Angkor sosem veszett el, a khmerek mindigis tudtak rola, masreszt az osi templom, Angkor Wat a birodalom bukasa utan is mukodott. Angkor kornyeken pedig kisebb falvakban mindvegig laktak halaszatbol es rizstermelesbol elo parasztok. A regeszek es restauralok a 20. szazad elejen erkeztek a teruletre, akik tobb, mint 1000 templomot regisztaltak es nekilattak a tropusi novenyzettol folytogatott varos megtisztitasanak. Hamarosan nemzetkozi regeszcsoportok is segitsegre erkeztek, bar a munkalatok tobbszor is megszakadtak a II. Vilaghaboru, az Indokinai es Vietnami haboru, majd a Voros Khmerek 1975-os hatalomatvetele utan -errol kesobb. A nagykozonseg elott csak a polgarhaboru utan az 1990-es evektol valt latogathatova, bar igazabol csak 1997 utan indult be a tomegturizmus. Az elmult 10-15 ev alatt hatalmasat fejlodott, de meg igy is meglehetosen szegeny infrastuktura ellenere Angkor es a kozeli Siem Reap varos ma Delkelet-Azsia egyik leglatogatottabb helye. A romvarosra 2 napot szantunk, a helyi viszonyokhoz kepest horribilisan draga 40 dollaros 3 napos belepo melle meg berelni kell egy tuk-tukost, vagy biciklit, gyalog lehetetlen bejarni. Az Indiana Johnes-os kalandos felfedezo feeling hamar elillan, mikor meglatod az epuletek elett pozolo turistak es az egymast tulkiabalo arusok hadat. Par kevesbe felkapott vagy tavolabbi helyszin viszont meglehetosen nyugodt es csendes. A 1200 eves templomok tenyleg jo allpotban maradtak fenn es gyonyoruek, de ket nap szerintem boven eleg rajuk, egy ido utan megcsomorlik toluk az ember.


Az orszag zaszlajaban is szereplo Angkor Wat templom napfelkeltekor

Beindult a tomegturimzmus :(

Angkorthom egyik bejarata
Phnom Bakheng-rol kivallo kilatas nyilik a kornyekre. Lathato, hogy az egykori dzsungelt sajnos szinte teljesen kiirtottak
khmer nemzeti viselet
ezernyi szobor, koarc es diszitoelem

A harom teraszos Bajon templom
es annak "megmaszasa"..
A Tomb Raider egyik forgatasi helyszine. Angelina Jolie itt ugrandozott.


Epuletek a fugefak gyokereinek folytogatasaban (Ta Prohm templom)

masnap a templomok utan bicikiztunk egyet a varos koruli tanyakon
a 6-os fout, Siem Reap
meg egy utolso naplementes kep Angkorbol

Nincsenek megjegyzések: